Stikkordarkiv: slanking

Slanker’n – 35 dager senere (referansenivå)

Det er gått 14 dager siden siste Slanker’n-innlegget her på bloggen. Vekta går fortsatt nedover selv om det har vært noen topper (mye mat og drikke) underveis. Jeg passerte denne uka igjen den letteste (100,7 kg) veiinga jeg hadde i forbindelse med dietten. Kurven under viser de 9 siste veiingene, og den stipla linja er en trendlinje.

Jeg har tatt utgangspunkt i den veiinga hvor jeg var tyngst (104,8 kg) etter gjennomført diett (9 dager senere). Jeg vil for fremtiden forholde meg til denne veiinga (kalt referansenivå eller på newnorsk benchmark) og ikke det som skjedd før eller under dietten. Kurven under viser vektendringen fra dette tidspunktet og 34 dager senere. Den stipla linja er en trendlinje.

Vektreduksjonen er for hele perioden 4,8 kg. Det er 0,96 kg i uka, og 137 g om dagen. Jeg veide på dag 1 av dietten 107,5 kg. Med bakgrunn i en vektreduksjon på 137 g om dagen (som de siste 35 veiingene viser) ville det tatt 49,6 dager å gå ned 6,8 kg som var vektendringen jeg hadde de 13 dagene på diett. Problemet er at jeg gikk fra 100,7 kg til 104,8 kg på 9 dager etter dette. Ser man på vektreduksjonen og den påfølgende vektøkningen så gikk jeg i praksis ned 2,7 kg i forbindelse med dietten. Det ville tatt meg 19,7 dager med en vektreduksjon på 137 g om dagen å gjøre det samme uten dietten. Dette er bare 6,7 dager lenger enn å sulte seg på ekstremdiett.

Slanker’n – 29 dager senere

Enda en uke er gått med daglige veiinger. Jeg passerte denne uka den letteste (100,7 kg) veiinga jeg hadde i forbindelse med dietten som var dagen etter gjennomført diett, men så avslutta jeg uka med en kraftig vektøkning. På veiing 8 gikk jeg opp 1,7 kg!! Dette har sin naturlige forklaring i en 4-rettersbryllupsmiddag og tilhørende herligheter. Kurven under viser de 9 siste veiingene, og den stipla linja er en trendlinje.

Det blir nå spennende å se hva som skjer i dagene framover, og hvor lang tid det tar og komme seg ned under 100,7 kg igjen.

Slanker’n – 21 dager senere

Siden jeg har fått kjøpt meg en fancy klokke av typen Garmin Forerunner 735XT, og den har muligheter for å legge inn daglige veiinger så må jeg jo det. Jeg vil komme med en eget innlegg om denne klokka og mulighetene den har senere når jeg har blitt mer kjent med den. Siden jeg alikevel har datagrunnlaget så legger jeg ut en kurve for de siste 9 veiingene. Den stipla linja er en trendlinje.

«Hoppet» dere ser på veiing 7 skyldes rett og slett at jeg var i bryllup og spiste altfor mye mat og dessert – sånn går no dagane!

Slanker’n – 14 dager senere

Det er nå gått ei uke til med daglige veiinger og «trim av flesket». Jeg spiser fortsatt det jeg anser som «normal» mat. Her er en kurve som viser de siste 9 veiingene. Den stipla linja er en trendlinje.

De siste veiingene viser en jevn nedgang, og jeg veier nå ca. det samme som etter en uke på dietten. Her er en kurve som viser vektendringene fra før jeg begynte på dietten og 29 dager senere.

Jeg gikk ganske umiddelbart opp ca. 2 kg i dagene etter dietten. Det betyr at den reelle vektendringen på denne dietten var for meg -4,5 kg på 13 dager. Det er nå naturlig å spørre seg om ekstremdietten var verdt den lidelsen det var, eller burde man heller lagt om kostholdet litt, økt aktiviteten og gått ned disse kiloene over en lenger periode. Det hadde iallefall vært et langt mindre sjokk for systemet og man ville trolig hatt en kurve som viste en jevn vektreduksjon og ikke noe som ser ut som fjella her på Vestlandet.

Slanker’n – 7 dager senere

Det er nå gått 7 dager siden jeg avsluttet ekstremdietten og spørsmålet nå er: «hva har skjedd med vekta?». Jeg har veid meg hver morgen akkurat slik jeg gjorde under dietten og har nå fått et lite datagrunnlag for å synse noe om saken. Det er vel egentlig allmenn kjent at kroppen går i sparemodus når den ikke får det den trenger, og blir som en svamp når man begynner å spise normalt igjen med det resultat at man går opp det samme eller mer enn man tar av. Om dette er 100% sant i alle tilfeller vet jeg faktisk ikke, men det er en kjensgjerning at skal man beholde en «normalvekt» så krever det en livsstilsendring (les: riktig forhold mellom energiinntak og uttak som er direkte knyttet til fysisk aktivitet). Som jeg skrev i det første innlegget «Slanker’n» så kan man spise nesten det man vil hvis man har et aktivitetsnivå som står i forhold. Jeg har som en del av dette eksperimentet nå spist det jeg kaller «normal» mat i ei uke. Ingenting har vært veid og jeg har spist frukt inni mellom måltidene. Her er en oversikt over hva jeg anser som «normal» mat.

Dag 1:

  • Frokost: 1 stort glass appelsinjuice, liten skål müsli med ekstra lett melk.
  • Lunsj; Skål med oppkåret frisk frukt (mango, nektarin, kiwi, jordbær og blåbær)
  • Middag: Taco

Dag 2:

  • Frokost: 1 glass appelsinjuice, liten skål müsli med ekstra lett melk.
  • Lunsj: 2 groveskiver med leverpostei og 1 glass med lett melk
  • Middag: Svinefilet og wok’a grønnsaker (med en dæsj soyasaus)

Dag 3:

  • Frokost: 1 glass appelsinjuice, liten skål müsli med ekstra lett melk.
  • Lunsj: 2 groveskiver med leverpostei og 1 glass med lettmelk
  • Middag: Stekt laks, wok’a grønnsaker (med en dæsj soyasaus), stekt sjampinjong og en klatt lettrømme

Dag 4:

  • Frokost: 1 glass appelsinjuice, liten skål müsli med ekstra lett melk.
  • Lunsj: 2 groveskiver med leverpostei og 1 glass med lettmelk
  • Middag: 1 halv grilla kylling uten skinn, salat (med paprika og tomat)

Dag 5:

  • Frokost: 1 glass appelsinjuice, liten skål müsli med ekstra lett melk.
  • Lunsj: 2 groveskiver med leverpostei og 1 glass med lettmelk
  • Barneselskap: 1 lite sjokoladekakestykke og 4 små vannbakkels med glasur
  • Kvelds: frukt (nektarin, mango og plommer)

Dag 6:

  • Frokost: 1 glass appelsinjuice, liten skål müsli med ekstra lett melk.
  • Lunsj: 2 groveskiver med leverpostei og 1 glass med lettmelk
  • Middag: Strimla svinefilet, kokte ferske brekkbønner og stekt sjampinjong

Dag 7:

  • Frokost: 1 glass appelsinjuice, liten skål müsli med ekstra lett melk.
  • Lunsj: Halv stor pizza på Kulå og ei Coca Cola
  • Middag: 2 hjemmelagde hamburgere
  • Kveld: Mye snacks

Dag 8:

  • Brunch: 1 glass appelsinjuice, liten skål müsli med ekstra lett melk.
  • Middag: Hjemmelaga pizza (rester fra i går)

Jeg har gjennomført den samme «trim av flesket»-turen som under dietten bortsett fra dag 7 da jeg var i Valldal Aktivitetspark (forresten en fantastisk plass som jeg anbefaler på det sterkeste) og klatret. Siste veiingen etter dietten var 100,7 kg, og etter 7 dager veier jeg nå 104,6 kg. Kurven under viser hvordan vektendringen har vært de siste dagene.

Her er vektuviklingen fra da jeg startet den 13 dager lange dietten og ei uke senere.

At dette ikke er noen stoffskiftediett slik det «reklameres» for viser vel kurven ganske tydelig. Det som blir spennende nå er hva som skjer de neste 7 dagene siden det så ut til at jeg var i ferdig med å stabilisere meg rundt 103 kg, men fikk et voldsomt avvik på 1,6 kg i forbindelse med at utdrikninslag med mye mat. Jeg har derfor bestemt meg for å fortsette eksperimentet i 7 dager til for å se om vekten bare øker på.

 

Slanker’n – prøx

Prøx? Ja, det var noe jeg lurte på også første gang jeg hørte ordet. Det er et ord fruen og venninnene bruker om snop/godteri/snacks altså slike usunne greier. Jeg har aldri hørt dem bruke ordet som et verb (å prøxe, prøxer, prøxa, har prøxa) men det betyr ikke at det ikke skjer. Hva det kommer av eller om skrivemåte er rett (prøx eller prøks) vet jeg ikke. Siden jeg har en del tall liggende etter Slanker’n-eksperimentet så tenke jeg å legge ut noen av talla for nettopp prøx. Spesielt tallet «kcal i bit/knekk» kan være en overraskelse for noen og en hver. Jeg kommer sikkert til å putte inn flere tall når de dukker opp.

ProduktVekt (g)kcal pr. 100 gkcal pr. enhetkcal pr. "bit"
Brynild Vepsebol Jordbær4238216027
Frazer Tyrkisk peber12036443711
Freia Daim28545155
Freia Japp85400340
Freia Kvikklunsj4753024964
Freia Melkesjokolade200555111046
Freia Premium 70%10060060060
Munkholm Fatøl50025125
Nidar Trokia66410270
Tuborg50040200
Tuborg Lite50028140
X-tra vingummi500320160016

PS! For de som liker WordPress så er den flotte tabellen generert med TablePress. Tabellen er ikke helt adaptiv på små skjermer, men det hjelper å legge mobilen på sida.

Slanker’n – energiuttak

Jeg snakket i Slanker’n – trim av flesket litt om energiuttaket når man slanker seg. Siden jeg har datagrunnlaget så tenkte jeg å vise hvordan en reduksjonen i vekt disse 13 dagene (egentlig 14 pga. veiingen om morgenen) har slått ut på energiuttaket på den samme trimturen. Jeg forutsetter her ingen store endringer i muskelmasse (kanskje en noe drøy antagelse, men dette er mest for illustrasjonen sin del). MET-tallet på 3,6 som jeg fant for «å gå tur» er basert på 5,5 km/h, og jeg ligger en del høyere (5,8 km/h – snittet av 10 GPS-målinger). Siden distansen (4,36 km – snittet av de samme GPS-målingene) og farten (5,5 km/h) i modellen er konstanter betyr det at tiden jeg bruker må justeres deretter. Enkel regning viser at jeg bruker 0,752 time på trimturen når jeg går 5,5 km/h. Regnestykket blir da kcal = vekt * tid * MET. Siden tid og MET er konstanter blir også tid * MET en konstant (2,707). Antall kcal er da vekt * 2,707 som gir denne flotte grafen:

Som man ser så reduseres energiuttaket fra 290,85 kcal til 272,45 kcal (17,05 kcal) for den samme turen. Ikke noe voldsomt i kalorier kanskje, men man må gå 257 meter lenger på slutten av dietten enn når jeg startet den for å ha det samme energiuttaket med forebehold om at jeg har klart å regne rett her.

Slanker’n – konklusjon

Da er 13 dager på ekstremdiett (noen kaller den «helveteskuren») over, og det skal sies at det er en veldig god følelse å være ferdig. Jeg sitter egentlig med å følelse av å ha prestert noe spesielt, og det er jo en smule pussig siden det egentlig er en litt idiotisk ting å gjøre bare for å prøve det. Jeg kan nå i ettertid komme med den påstanden at denne dietten ikke passer for alle. Virker den? Ja, det gjør den. Den gjør akkurat det den lover – kraftig vektreduksjon på 13 dager. Jeg har mistet 6.8 kg på 13 dager. Hva jeg har mistet er et helt annet spørsmål. Hvor mye fett har blitt borte? Hvor mye muskelmasse er forsvunnet? Hva med vann? Det vet jeg rett og slett ikke. Det er sagt at denne dietten ikke skal føre til en vektøkning med en gang man begynner å spise «normalt» igjen – jeg har vanskelig for å tro dette, men jeg skal legge ut en post om 7 dager som viser situasjonen da. Det er sagt at dette er en stoffskiftediett, men flere lærde er uenig. Det hele minner mer om en god gammaldags faste. Jeg har gjennomført veiing på den samme vekta hver morgen.

Dataene er puttet inn i et regneark slik at jeg har fått laget meg en «vektkurve» over de 13 (egentlig 14 siden jeg veier meg om morgenen dagen etter). Kurven er ganske klar og tydelig med en vektreduksjon på 3,66 kg i uka som er 0,52 kg om dagen. Dette er 3-4 ganger mer enn det som anbefales (1 kg pr. uke) rundt om på nettet. Dietten er nok langt fra å være sunt, men jeg må innrømme at vektreduksjonen har blitt en liten kickstarter til et sunnere liv. Man kan ikke fortsette på dietten utover de 13 dagene da det er direkte helseskadelig, men å endre kostholdet (les: redusere energiinntaket) er noe som er langt mer aktuelt for meg å gjøre nå enn før dietten. En av de største irritasjonene for en perfeksjonist slik som meg er alle unøyaktighetene i dietten og versjonene av den. Jeg har uten spesielt mye arbeid funnet 7 forskjellige versjoner av den samme dietten hvor både innhold og mengde mat varierer – noen ganger betydelig. Litt av min frustrasjon nå er at jeg ikke vet om jeg har fulgt den «ekte» dietten eller skrivefeila til en eller annen. Det som nå blir spennende er hva som skjer med vekta fremover. Uansett hva som skjer så er jeg drit hæppy med å være ferdig, og gjør det ALDRI igjen. Det blir utrolig lang tid (om i det hele tatt) at jeg kommer til å spise kokt spinat, sellerirot eller cottage cheese. Jeg får brekninger bare med tanken på disse tingene. Hold dere langt unna denne dietten og gjør heller som kostholdsekspertene sier med en normal nedgang på 0,5-1 kg. Spis sunt og tren mer. Jeg kan for n’te gang ikke anbefale denne dietten.

Slanker’n – dag 13

Siste dag og bare oppløpet igjen! Når jeg våkner i morgen er det over. Jeg er ganske spent på hva sluttvekta blir på den siste veiinga. Om kroppen er i sultindusert eller diettindusert ketose vet jeg ikke, men i ketose er den iallefall. Skal jeg tippe så er den sultindusert – det er iallefall slik det kjennes ut. Jeg har stortsett vært sulten i hele perioden, men det har bedret seg litt siste uka. Dagen i dag er det ikke så værst med mat. Frokosten er 1 kopp svart kaffe med 2 g sukker og en ristet brødskive. Til lunsj er det 2 hardkokte egg og 1 reven stor gulrot. Det er en halv kylling uten skinn og salat med olje og sitron til middag.

  • Frokost: 1 kopp svart kaffe med 2 g sukker, 1 ristet brødskive
  • Lunsj: 2 hardkokte egg, 1 stor reven gulrot (112 g)
  • Middag: Kylling uten skinn (234 g), isbergsalat (87 g) med olivenolje og sitron

Slanker’n – dag 12

1 dag igjen!!! Dagens frokost er 1 stor reven gulrot med sitron. Jeg har lurt litt på dette med sitronen og har en mulig forklaring. I en artikkel av Preuss et al. som heter «Effects of a natural extract of (-)-hydroxycitric acid (HCA-SX) and a combination of HCA-SX plus niacin-bound chromium and Gymnema sylvestre extract on weight loss.» fra 2004 påstår de at deltakerne i forsøket som fikk hydroxysitronsyre senket kroppsvekten og matinntaket betydelig. Hydroxysitronsyre er et derivat av sitronsyre og kan derfor ikke helt sammenlignes, men likevel. Forsøket viste også at inntaket av hydroxysitronsyre reduserte mengden leptin som er et hormon som styrer appetitten. Med redusert leptin vil også lysten på mat reduseres. Så de som er sparsom eller sniker dere unna sitronen i denne dietten her bør kanskje tenke seg om to ganger. De som kjenner til ketose (ketonmetabolismen) og sitronsyresyklus tenker kanskje at sitronene skal hjelpe på kroppens evne til å gjøre fett om til energi. Jeg har ikke funnet noe (det betyr ikke at påstanden min er rett) som tilsier at økt inntakt av sitronsyre tilfører sitronsyresyklus noe. Om de som har laget denne dietten har et forhold til leptin og sitronsyresyklusen vet jeg ikke, men sitronen virker jo ikke helt tilfeldig. Vi får bare håpe at de vet hva de gjorde, og ikke tilfeldigvis bare liker sitron. Til lunsj er det kokt torsk med sitron og en liten klatt smør. Jeg måtte bruke litt pepper da jeg sleit med å få i meg fisken. Middagen er 200 g med biff, salat og selleri. Siden jeg ikke har kommet over den vassne kokte sellerirota (grøss!) på dag 10 så blir det knasende sprø stangselleri i dag. Det er ingen olje eller sitron på dagens middag.

  • Frokost: 1 stor reven gulrot (106 g) med sitron
  • Lunsj: Kokt torsk (200 g) med en liten klatt smør (10 g) og saften av en halv sitron
  • Middag: Indrefilet av storfe (179 g), isbergsalat (94 g) med stangselleri (96 g)